Kertibútorokról általában
Mivel tevékenységünk elsősorban a kert- és játszótérépítés és az ehhez kapcsolódó termékek gyártása és forgalmazása, ezért a palettánkról nem maradhatott le a legkülönbözőbb kivitelben készített kertibútortípusok bemutatása sem.
A kerben való pihenésünk elengedhetetlen kellékei az ülőbútorok, asztalok és egyéb tárgyak. Ezek tulajdonképpen az ilyen típusú beltéri használati tárgyaink kültéri változatai.
A kertibútorok, a használat típusát tekintve lekorlátozódnak az ülőbútorokra - székekre, padokra -, asztalokra, valamint a fekvőbútorok egy specializálódott változatára, a napozó és pihenőágyakra.
Alapanyagok és változatok
A normál és a kerti bútorok közötti legfontosabb differencia a felhasználási körülmények különbségeiben keresendő. A kültéri felhasználás arra készteti a gyártókat, tervezőket, hogy az alapanyagok és a felületkezelő anyagok megválasztásakor, valamint a felületkezelés módjának megfelelő alkalmazásával, az időjárási tényezők, (UV, csapadék, hőingadozás) a fára gyakorolt káros hatásait a minimálisra csökkentsék.
Alapanyag
A kertibútoroknál a legfontosabb az alapanyag kiválasztása, melytől a tartósság, az időjárási szélsőségeknek és a biológiai hatásoknak való ellenállás mellett a kivitelezés, a végső külalak is sokszor függhet.
Gyakran választják alapanyagul a különböző műanyagokat, de weboldal szellemiségéhez méltatlan lenne a műanyag kertibútorokról szót ejteni.
Csodálatos lehet például egy megfelelően felületkezelt, kovácsolt, vagy öntöttvas garnitúra is.
Azok akik mégis inkább a fát részesítik előnyben, a nagy tartósságú hazai keményfák (tölgy, akác) mellett, a piacon jelenlévő, az esőerdőkből származó egzóták, és a nehézfémsókkal tartósított fenyő termékek (melyek gyártását már az összes nyugateurópai országból kitiltották, nyilván okkal) között válogathatnak. A választás természetesen mindenkinek a lelkiismeretére és az immunrendszerére van bízva...
A természetesen ezen belül készülnek formatervezett, fűrészáruból készült szériabútorok csillagászati árakon, és az általunk is gyártott "rönk" alapanyagú, esetleg elsődleges fűrészáruval kombinált kertibútorcsaládok.Felületkezelés
Az említett okokból a kertibútorok felületkezelése mind a felhasznált anyagok, mind pedig a felületkezelő eljárás tekintetében eltér a hagyományos beltéri társaiknál megszokottaktól.
A felületketelés első lépése általában a "vegyszeres" védelem a biológiai kártevők ellen. Ez nem minden esetben jelenti súlyos, egészségkárosító anyagok alkalmazását. A tudomány számos eszközt talált már arra, hogy ellehetetetlenítse a kórokozók, gombák és rovarok megjelenését. Hogy világos legyen, például a faanyag lenolajjal való kezelése nagyban gátolja a gombásodást, hiszen a kellőképpen impregnált pólusok kevésbé levegőznek.
A következő lépésben történik a tulajdonképpeni "festés", mely kellő mértékű impregnálás után akár el is maradhat. Erre a célra jelenleg a különféle, úgynevezett vastaglazúrok a legmegfelelőbbek. Az alap és fedőrétegek, felhordásuk után egy bevonatot képeznek a fán, mely a felületet a kellő színüre színezi és a fajtától függő, megfelelő fényt ad neki. Ez a "bevonat" a felsoroltakon kívül véd az UV sugárzás ellen, valamint az első lépéshez hasonlóan vízhatlanná, vízlepergetővé teszi a felületet. Az általunk is használt és forgalmazott német Biopin bio- felületkezelő anyagokról bővebben az "Egyéb" főmenü Bio Festékek pontjában tájékozódhat.Mivel a kertibútorok lényeges és sokszor meghatározó termékei a kerteknek, ezért úgy döntöttünk, hogy külön pontban foglalkozunk velük.